Web Tasarım Nedir?

Tanıtım ve reklam ağırlıklı olan web tasarım, kişi, kurum, firma, mağaza ve şirketlerin ürün ve hizmet bilgilerinin sanal ortamda beğeniye sunulduğu alanlardır. İnternet erişimi olan her yerden ve cihazdan kullanılması hedeflenen web sitelerin içeriklerinin oluşturulmasını ve bunların HTML uyumlu olarak yazılmasını kapsar.

Tam ve kaliteli verim alınabilmesi için Eskişehir web tasarım işlemlerinde alanında yetkin ve deneyimli kişi ve firmalar tercih edilmelidir.

Tasarım kelimsinin çağrışımlarından dolayı ilk etapta web tasarım deyince akla renkler, çizgiler ve çizimler gelmektedir. Aslında bu konumuza çok da uzak bir çağrışım değildir, web tasarımı tanıtımı yapılan ürün veya hizmetleri en doğru şekilde yansıtmak için görsel malzemeleri kullanır. Hazırlanan içerik, görsel ve web sitesi kullanıcı bilgileri anlaşılması kolay bir şekilde dizayn edilerek kişilerin hizmetine sunulur.

Web Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Sitenin kullanılabilirliğinin artması ve işlevsel olması için dikkat edilmesi geren en önemli aşama analiz ve projelendirmedir. Web sitesinin içeriği alınarak gerekli rekabet analizleri yapılır ardından örnek bir veya daha fazla proje hazırlanarak müşterinin onayına sunulur. Seçilen proje üzerinde kodlama ve tasarım çalışmaları yapılmaya başlanır.

Bu süreçte en uygun tasarımın yapılması için müşteri, marka ve söz konusu ürün/ler  daha iyi analiz edilerek hedefe en uygun sonuç için tasarım geliştirir ve tamamlanır.

Web Tasarım Unsurları

Sanal ortamda tanıtımı veya satışı yapılacak olan ürünlerin sadece kaliteli olması talebi arttırmaz, bunun yanı sıra ilgi çekici ve benzerleri arasında talep edilen olması için uygun bir tasarım da gereklidir.  Bunun faydalanılan belli başlı unsurlar;

Düzen; aranılan bilgi ve ürünün kolaylıkla bulunabilir bir düzen içersinde olması gerekir. Starımın tutarlı ve dengeli olması bunu kolaylaştıracaktır.

Renk; kullanılan renler, firmanın kimliğini yansıtabileceği gibi marka tanınırlığını da arttırır. Bunun yanı sıra renk seçimleri ile gözü yormayan ve estetik olan tasarımlara sahip sitelerin daha çok tercih edileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Grafikler; fotoğraf, logo ve markalar için kullanılacak grafiklerin yanında memnuniyet grafikleri gibi alıcıyı olumlu olarak etkiyen unsurlar web sitesinden beklen verimi arttıran unsurların arasında gelir.

Fontlar; yazı karakterleri için kullanılan bu terim web tasarımın önemli bir yer tutar. Seçilecek fontlar ürün ve hizmeti doğru bir şekilde yansıtan içerik ile tamamlanır.

İçerik; web sitesinin kullanım amacına göre tasarlanmasının yanında gerekli bilgi içeriklerinin anlaşılır, sade ve yeterli olarak girilmesi tarımın görsel yanı kadar önem arz eder.

Web Tasarım Çeşitleri

Site için görsel alan tasarım aşamasını oluşturur. Kaliteli ve işlevsel bir web sitesi ise farklı unsurları içermektedir. Kuruluş amaçları açısından web tasarımını; statik ve dinamik web tasarım olarak ele alabiliriz.

Statik web tasarım; kullanıcılara ürün, firma veya hizmet hakkında bilgi vermeyi amaçlayan ve güncelleme yapılmayan web sitelerini bu alana alabiliriz. Bu web site tasarımlarında yönetici paneline ihtiyaç olmayacağı gibi HTML yazılım kullanmak gerekmez.

Dinamik web tasarımı; site içerisinde güncellemelerin yapıldığı dinamik tarsım için içe kodlama dili bilmek şarttır. Dinamik web sitesi tasarımları bilgi vermenin yanı sıra, satış ve hizmet sağlanması gibi unsurları da içerisinde barındırır.

Hedef Kullanıcıya Uygun Web Sitesi Tasarımı

Başarılı birçok şirket web tanıtım ve sanal kullanıcı dostu tasarım tercih eder. Web sitelerinin; site sahibi ve hedef kullanıcı olarak adlandırabileceğimiz iki yüzü bulunmaktadır. Site tasarımcısı hem müşteri portföyünü etkilemek ve genişletmek hem de firmayı doğru yansıtmak için uygun web tasarım araçlarını kullanmalıdır.

Bu web tasarım araçları;

Navigasyon; kullanıcının aradığını kolayca bulmasını hedefleyerek tasarım yapılır. Seçilen kelimeler çoğunluğa hitap eder ve arama motorlarının verilerinden faydalanılır.

Mutimedya; web tasarımında video ve ses gibi gereçlerin kullanılması anlamındadır. Bu sayede ziyaretçinin sitede daha fazla vakit geçirmesi sağlanır.

Uyumluluk; her tarayıcıda ve işletim sisteminde kaliteli performansı yakalayacak uyumlu yazılımlar kullanılır.

Teknoloji; gelişmeleri sürekli takip eden ve gerekli güncellemelerin yapıldığı tasarımlar, yazılımlar kullanılır.

İnteraktif; hedef kitleyi siteyi kullanmaya teşvik edecek, soru – cevap özelliği ve anket gibi özellikler eklenir.

Bu araçların doğru kullanılması ile tasarlanacak olan site amacına uygun olarak işler, verimliliği ve memnuniyeti arttırır.

Web Tasarımı Yaptırmak Neden Önemlidir?

Günümüz ticari rekabet dünyasında ön plana çıkmak, büyümek, gelişmek ve kazanmak için yenilikleri daima takip eden bir pozisyonda olmak gerekir.  Çağın gerisinde kalmak ticari açıdan affedilebilir bir durum değildir. Yeni pazarlar elde etmek için de en pratik yollardan birisi web sitesi üzerinden tanıtım yapmaktır.  Tüm bunların yanın da profesyonel bir şekilde ele alınmayan web tasarım işleri firmaya hiçbir fayda sağlamayacağı gibi zarar da verebilir.

Eskişehir’de web tasarımı yapılmış bir internet sitesine sahip olmak şirketinizin, markanızın ve ürünlerinizin tanınırlığını artırmanın yanı sıra satış ağınızı da genişletmeye faydalı olacaktır. E-ticaret satış rakamlarının yükselmesine en önemli katkılardan birisi de uygun bir şekilde hazırlanmış bir web sitesi olacaktır.

Sorularınız ve fiyat teklifi almak için bilgi@everestmedya.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.