Facebook'un Çapraz İletişimi Kolaylaştırmak için Mesajlaşma Platformlarını Entegre Etmeyi Planlaması

Bu, sosyal medya ve özellikle dijital pazarlamacılar için büyük bir değişim olabilir.

The New York Times’taki yeni bir rapora göre, Facebook, mesajlaşma işlevlerini Messenger’ın, Instagram’ın ve WhatsApp’a eklemeyi planlıyor; bu da kullanıcıların uygulamalar arasında mesaj göndermelerini sağlayacak, mevcut tüm işlevsellik ve araçların her birinde üç uygulamada mevcut.

Geliştirilmekte olduğu ve bu yılın sonunda veya sonraki bir tarihte piyasaya sürülmesi planlanan entegrasyonun, aylık toplam 3.8 milyar aktif kullanıcısı olan üç araç için önemli bir değişiklik olacağı belirtiliyor. Entegrasyon ayrıca, muhtemelen, Stories'in yayınlanmasını da mümkün kılacak ve üçünün de bir Stories seçeneği sunması mümkün olacak. Instagram Hikayenizi Messenger'la (Facebook Stories aracılığıyla) zaten çapraz gönderebileceksin, böylece WhatsApp Statüsü ile daha fazla bağlantı kurulabilir. 

Geçtiğimiz günlerde bildirdiğimiz gibi, Facebook, Instagram'ı ve ana platformunu yavaş yavaş bütünleştiriyor, ikisini birbirine bağlayan yeni araçlar ortaya çıkıyor.

Bunu WhatsApp'a genişletmek ve dijital pazarlamacılar için her zamankinden daha kolay ve hızlı bir şekilde daha geniş bir kitleyle bağlantı kurmak için bir dizi yeni fırsat sunabilecek, mesajlaşma kullanımının artmasıyla çok mantıklı geliyor.

Buradaki sonuçlar büyük olacağa benziyor sizi tüm Facebook özelliklerine bağlayan ve platformlar arası tanıtım ve müşteri hizmetlerini kolaylaştıran tek bir platform hayal edin. Aynı zamanda veri paylaşımı faydaları da olabilir, ancak o cephedeki detaylar hala üzerinde çalışılıyor.

Projenin bir parçası olarak Facebook, Instagram mesajları için uçtan uca şifreleme ve varsayılan olarak Facebook Messenger etkileşimlerine şifreleme eklemek istiyor. Bu, kullanıcıların daha geniş platformlar arası erişime rağmen, özel görüşmelerinin güvende tutulacağına dair güvence verilmesine yardımcı olacak, ancak uygulamalar arasında tam veri entegrasyonunu ve kullanımı güvence altına almak için daha fazla çalışma yapılması muhtemel.

İki yıl önce Facebook, İngiltere’deki veri koruma makamlarının talebi üzerine reklam için WhatsApp kullanıcı verilerini reklam için Sosyal Ağ ile paylaşmaya başlama planlarını geri alarak planını Avrupa kıtasında bıraktı. WhatsApp, kullanıcının hesabını doğrulamak için kullanılan telefon numarasını ve hizmeti en son kullandıklarında paylaşırdı. Bu, Facebook'un aksine WhatsApp için gerçek dünyaya ait bir kimliğe ihtiyaç duyulmadığı için mahremiyetle ilgili endişelere yol açtı. Bu da kullanıcıların gerçek adlarını göstermelerini gerektirir.

Her platformdaki gizliliğe yönelik farklı yaklaşımlar, işlevsel birleşmeye karmaşıklık katacaktır ve bildirildiği gibi, Facebook yönetimi ile WhatsApp ve Instagram'ın kurucuları arasında, sonuçta hepsinin Facebook'tan tamamen ayrıldığını gören önemli gerilimler ortaya çıkmıştır.

Ama gerçekten, birleşme mantıklı. Şu anda, Facebook üç uygulamada çalışan ayrı geliştirme ekiplerine sahip; bir birleşme hepsini bir araya getirecek ve birleşik bir arka uç katmanı aracılığıyla yeni güncellemeler ve eklemeler yapmayı kolaylaştıracak. Ayrıca, başkalarının da belirttiği gibi, düzenleyicilerin böyle bir adımın gerekli olduğunu hissetmesi durumunda Facebook'un parçalanmasını zorlaştırır. Gerçekten, buradaki kilit motivasyon olabilir ancak işlevsel uygulamalar da aynı derecede önemlidir.

Ayrıca, çeşitli uygulamalarda gizlilik skandalları nedeniyle marka son zamanlarda etkilenerek tüm uygulamalarını Facebook başlığının altına getirmenin Facebook yararına olup olmadığı konusunda bir soru var.

Özel mesajlara verilen önem dikkate alındığında, kullanıcılar muhtemelen bu konuda daha duyarlılar. Şu anda, Instagram ve WhatsApp birçok veri skandalında büyük ölçüde bozulmadan kalmıştır, birçok kullanıcı Facebook'un da sahibi ve işletmecisi olduğunun farkında değildir. İşlevselliklerini birleştirmek muhtemelen daha az kullanmaya neden olabilecek bu farkındalığı artıracaktır özellikle tarihsel olarak kullanıcı gizliliğini kilit bir odak noktası haline getiren WhatsApp söz konusu olduğunda.

WhatsApp'in kurucu ortağı Brian Acton, geçtiğimiz Eylül ayında Forbes'e yaptığı açıklamada, şirketin 2014 yılında Facebook'a satmasıyla ilgili olarak "Kullanıcılarımın gizliliğini daha büyük bir faydaya sattım" demişti. Uygulamanın kurucusu ile ilgili bazı endişeler olması gerektiğini belirtti. 

Ancak belirtildiği gibi, birleşme daha geniş bir operasyonel perspektiften, veri yönetimi açısından ve dijital pazarlama açısından mantıklı geliyor.

Kullanıcıların aynı şeyleri görüp görmediği hala merak konusu.