Web Tasarım Süreci Ve Önemi

 

Web Tasarım Nedir?

 

            Firmaların istek ve ihtiyaçlarına göre oluşturulan web tasarım, firmaların kurumsal kimliğinin yansıtılması ve bununla beraber tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacı ile hem ulusal hem de uluslararası ağlarda yayınlanan web sitelerinin oluşturulması sürecine web tasarım denilmektedir. Web tasarım denildiği zaman akıllara ilk olarak renkler, çizimler ve şekiller gelmektedir. Ancak başarılı bir Eskişehir web tasarım sistemleri yalnızca bunlardan ibaret değildir. Tasarım sadece işin görünen kısmıdır. Web tasarım iki farklı şekilde yapılmaktadır: Statik web tasarım ve dinamik web tasarım.

 

            Eğer sitenin içeriği sabit ise ve sitede güncellemeler yapılmıyor ise, bu tür siteleri statik web tasarım ile hazırlamak çok daha mantıklıdır. Bunun nedeni de, site için gerekli bir yönetim paneline ihtiyaç olmamasıdır. Bu da maliyet konusunda avantaj sağlar. Statik web siteleri, basit HTML kodları ile hazırlanabilmektedir. Bunun için bir kodlama dili bilmeye gerek yoktur.

 Sitenin içeriği dinamik ise ve sitede sürekli güncellemeler yapılıyor ise, dinamik web tasarımı hazırlanmaktadır. Dinamik web tasarım sitesi hazırlayabilmek için kodlama dilinin bilinmesi gerekmektedir. .asp, .php, .jsp ve .aspx gibi farklı kodlama dillerine ihtiyaç duyulur.

 

            Günümüzde rekabet koşullarının artması ve internetin yaygınlaşması ile beraber web tasarım uygulamalarına verilen önem artmıştır. Çünkü kullanıcılar siteye girdiği zaman ürünlerden önce site tasarımına bakar ve bu da kişinin alışveriş düşünceleri üzerinde etkili olur. Kaliteli bir web tasarım sitesinde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

 Yönetilebilir ve dinamik bir yapıya sahip olması gerekir.

 Arama motoru dostu olması ve arama motorunda üst sıralarda yer alması gerekir.

 Web tasarımlarının ve içeriklerinin birbiri ile uyumlu olması gerekir.

 Ekran çözünülürlüğü ile tarayıcılara uygun olmalıdır.

 Yenilikçi ve profesyonel kodlamaların yapılmış olması gerekir.

 İşlevsel ve etkileşimli bir yapıda olmalıdır.

 Firmanın ya da kurumun kurumsal kimliğini doğru bir şekilde yansıtmalıdır.

 Kullanıcılar hem bilgilere hem de aradığı her şeye kolay bir şekilde bulmalıdır.

 Ziyaretçilere açık bilgiler ile güven vermelidir.

 

 Web Tasarımının Aşamaları Nelerdir?

            Web tasarım sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar vardır. Bunlarda ilki analiz ile projelendirmedir. Firmanın kurumsal bilgileri, hizmetleri ve ürünleri hakkındaki veriler kaydedilir. Bu verilere göre rakiplerin analizi yapılır. Ardından da hem sektöre hem de firmanın içeriğine uygun olan web tasarım uygulama aşamasına geçilir.

            Hazırlanan tasarım müşterinin onayını aldıktan sonra, sitenin kodlama işlemine geçilir. Hazırlanan projenin farklı şekildeki ekran boyutlarında çalışmasına, hızına ve bütün tarayıcılarda aynı şekilde hizmet vermesine dikkat edilmelidir. Kodlama ile tasarım işlemi bittikten sonra demo hazırlanır ve müşteriye sunulur. Müşteri tarafından incelenen ve yeterli görülen sistem onaylanır ve şirketin destek sürecine geçilir.

 Web Tasarım Yaptırmak Neden Önemlidir?

            Sanal dünya son dönemlerde büyük gelişme kaydetmiştir. Bu gelişmenin içerisinde kendini bulamayan firmalar sektörün gerisinde kalırlar. Bu nedenle de web sitesinin önemi her geçen gün artmaya devam etmektedir. Kurumlar ve kişiler için daima resmi bilgilendirme kanalı olan web tasarım, internetin de gelişmesi ile yalnızca metinlerin değil, medyalar ile fotoğrafların da tüketiciye ulaştırılmasını sağlar. Bu sayede birçok kişinin evden çıkmasına gerek kalmadan istediği bilgiyi istediği saatte alması sağlanır.

            Web tasarım sayesinde artık coğrafi uzaklığın bir önemi yoktur. Türkiye’de yaşayan müşteriler ile ayrı kıtalarda yaşayan müşteriler eşit seviyede olmaktadır. Firmalar, yeniliklerini ve gelişimlerini aynı anda birçok kişiye ulaştırabilmektedir. Bu da firma ve hizmetlerinin en iyi şekilde tanıtımını yaparak sektörde öncü konuma gelmelerini sağlar. Bu sayede ise firma tanıtımı için gereksiz reklam harcamalarından tasarruf edilmesine yardımcı olur. E – ticaret satışlarını yükselten web tasarım, firmaların arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlar.