E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaretin kısaltması olup yaygın bir şekilde kullanılan e-ticaret; klasik alım satım işlemlerinin internet sayesinde, sanal ortamda, elektronik olarak yapılmasına verilen genel bir isimdir. E-ticaret fiziki ürünlerin yanı sıra, hizmet ürünlerini de kapsar. Bu yazıda kısaca e-ticaret çeşitlerinden bahsedip, Eskişehir’de e- ticaret yapmak isteyenler için gerekli ipuçlarını sunacağız.

1990’lı yıllardan sonra internetin hizmet olarak tüketiciler arasında yaygınlaşmaya başlamasıyla büyük küçük birçok firma kazançlarını bu yol ile arttırma girişiminde bulundular. İnternet ağları alıcı ve satıcının kolayca birbirlerini bulabildikleri sanal mağazalar haline kısa sürede dönüştü ve dönüşmeye devam etmekte.  Türkiye’de ise 1998 yılında büyük mağazalar tarafından kullanılan e-ticaret, büyük şehirlerin yanı sıra, Eskişehir’de başta olmak üzere2000’li yılların başlarından itibaren hareketlenmeye ve gelişmeye başlamıştır.

E-Ticaret’in Amacı Nedir?

Günümüz şartlarında çalışan, üreten ve yaşamını bu emeği ile sürdüren herkesin hak vereceği üzere, hız ve tüketim dünyasında yaşamaktayız. İhtiyaç duyulan tüketim maddelerine erişimin ucuz olmasının yanı sıra pratik bir şekilde elde edilmesi de satın alma açısından önemli bir etken haline geldi.

Sanal ortamdan alış veriş sadece zaman sıkıntısından dolayı değil, pazarın geniş olması, karşılaştırma ve araştırmanın kolayca yapılabilmesi, en uygun ürününü en uygun seçenek ve fiyatla bulma imkânı sağladığı içinde tercih ediliyor.

Burada amaç satıcı açısından; klasik ticarette de olduğu gibi müşteri kazanıp emeğinin maddi karşılığını almak, tüketici açısından ise ihtiyacı olan ürün veya hizmeti kendisine en uygun şekilde elde etmek. Bunların yanı sıra tüketici yelpazesinin perakende bir mağazadan çok daha geniş olması satıcıya avantaj sağlarken, farklı sebeplerden dolayı dışarı çıkarak ihtiyaçlarını karşılayamayan kişiler için de hayatı kolaylaştırıcı bir yöntem.

E-ticaret kanalı ile yeni yatırım yapmak isteyen veya yaptığı işi büyütmek isteyen herkesin öncelikle bu konu hakkında temel bilgilere sahip olması, gerekli donananıma sahip kişilere danışması, bu hizmeti sağlayan firmalar ile çalışması gerekmektedir.

E- Ticaret Grupları

E- ticaret’in gruplara ayrılması firmaların müşterine sundukları ürünlerin çeşitleri ile gerçekleşir.

1. Fiziksel Ürün Tabanlı E-Ticaret

Üretici, tedarikçi, toptancı veya mağaza, bu gruptaki e- ticaret yöntemini bilgisayar ekranındaki AVM’lere benzetmek yanlış olmayacaktır. Tüketicinin ihtiyacına göre arama yapacağı internet tarayıcısının sonucunda karşısına çıkan e-mağazalara girerek satın alma yapmasına olanak sağlar. Sanal ödeme yöntemleri ve çeşitleri gerçekleşen alışverişte, satılan ürünün müşteriye ulaştırılması bu gruba giren mağazaların sorumluluğundadır.

E-ticaret kapsamında sahip olunan mağaza, stantlar gibi başlıklar altında ürünlerin sergilenmesi ile oluşur. Bu ürünler mağaza vitrinin yerine tutan görseller ile müşteriye sunulur.  Dünya ve özelde Türkiye çapında meşhur ve başarılı olan tüm mağazaların e-ticaret alnında da çalışmalar yaptıkları kolaylıkla gözlemlenebilir. Bunlara; LCWaikiki, NİKE ve VESTEL gibi firmalar örnek verilebilir.

2. Hizmet Tabanlı E-Ticaret

Bilindiği gibi tüketim maddeleri sadece fiziki olarak kısıtlandırılamaz. Belli konularda uzman ve yetkin olan kişilerin becerilerini buna ihtiyaç duyan kişilere sunması ile oluşan hizmet sektörü de e-ticaret arasında yer almaktadır.

Web sitesi ve grafik tasarımı yapan bir kişinin bu hizmeti sattığı bir site açması, farklı konularda eğitim içeriklerinin satın alındığı siteler ve tatil organizasyonları için bilet satılan, otel odası kiralan internet siteleri bu grupta yer alır.

E-Ticaret Çeşitleri Nelerdir?

Alıcı ve satıcı olarak basitçe açıklanabilecek bu türler, alıcı ve satıcıların iş kollarının farklılıkları ile çeşitlenmektedir.

  • Şirketler Arası Elektronik Ticaret (B2B)

Alıcı ve satıcı her iki tarafında şirket olduğu e-ticaret çeşididir. Müşterileri başka işletmeler olan firmalar B2B modeli ile çalışmalarını sürdürürler.

Örnekler arasında KOBİ'ler için bir ödeme çözümü olan küçük işletmeler, ADP, bordro işleme şirketi ve Square için çevrimiçi bir muhasebe yazılımı olan Xero bulunmaktadır.

  • Şirket – Tüketici Arası Elektronik Ticaret (B2C)

En yaygın e-ticaret şekli olan bu model; üretim, toptan veya perakende satış yapan firmaların ürünlerini internet üzerindeki mağazalarında tüketiciye sunmaları gerçekleşen alış verileri kapsar.

Çevrimiçi perakende genellikle bir B2C modelinde çalışır. Walmart, Macy’s ve IKEA gibi çevrimiçi mağazalara sahip perakendeciler, B2C e-ticaretiyle uğraşan işletmelerin bir örneğidir.

  • Şirket – Kamu İdaresi Arası Elektronik Ticaret (B2G)         

Hükümete iş dünyası (B2G) - Bir hükümet, bir işletmeden mal veya hizmet satın almak için İnternet'i kullandığında, işlem B2G e-ticaretinin alanına düşebilir. Bir şehir veya kasaba, web sitesini güncellemek için bir web tasarım firmasını işe aldığını varsayalım. Bu tür bir anlaşma bir B2G biçimi olarak düşünülebilir.

  • Kamu İdaresi Elektronik Ticaret (G2B)

G2B işlemleri, bir şirketin çevrimiçi olarak devlet mallarını, hizmetlerini veya ücretlerini ödediği zaman gerçekleşir. Örnekler interneti kullanan vergiler için ödeme yapan bir şirket olabilir.

  • Tüketici - Şirket Arası Elektronik Ticaret (C2B)

Tüketici-ticaret e-ticareti, bir tüketici bir şirkete parasal değer satıyor ya da katkıda bulunuyorsa gerçekleşir. Birçok kitle kaynaklı kampanya C2B e-ticaretine giriyor.

Çevre dostu su filtreleri satan bir şirket olan Soma, B2C e-ticaretiyle uğraşan bir şirket örneğidir. 2012 yılında, Soma, ürünlerinin üretimini finanse etmek için bir Kickstarter kampanyası başlattı. Projesi başarılı olmuştur ve yükselmeye devam etmiştir.

  • Tüketiciden Tüketiciye Elektronik Ticaret (C2c)

Tahmin edebileceğiniz gibi, iki tüketici arasında bir hizmet veya ürün alınıp satıldığında C2C e-ticaret gerçekleşir, hem satış yapan hem de alım yapanların tüketici olduğu bu modele; eBay, letgo gibi fiziki ürün satan siteleri ve online ders hizmeti veren siteleri örnek verebiliriz.

  • Tüketici – Devlet Elektronik Ticaret (G2C)

Tüketiciler de B2C e-ticaretine katılabilirler. Sınav ücretlerini elektronik ortamdan yatıran, trafik biletleri için ödeme yapan veya araba tescil yenilemelerini çevrimiçi olarak ödeyen insanlar bu kategoriye girebilir.

Farklı açılardan ele almış olduğumuz e-ticaret, gelişmek, büyümek ve kazancını arttırmak isteyen herkes için elverişli imkânlar sunan bir alandır. Sürekli değişen, gelişen ve farklılaşan bu dünya’da geride kalmamak için yenikleri takip etmek ve doğru alanında yetkin kişiler ile çalışmak en önemli unsurlardan birisidir. 

Bu alanda yatırım yapmak veya perakende mağazasını sanal ortama taşımak isteyen kişilerin bilgi ve fiyat teklifi almak için aşağıda adresten iletişime geçmelerini rica ederiz.

bilgi@everestmedya.com